Tuesday , February 7 2023

Guardian: Britania jasht EU-s, si pasoje e genjeshtrave te politikaneve te papergjegjshem

Ne kete bote ka Genjeshtra por ka edhe Boris Johnson dhe Michael Gove

Ky eshte artikulli opinion qe ka tronditur median Britanike ne daten 25 Qershor 2016. Shkruar nga Nick Cohen ne gazeten Guardian. Artikulli eshte aq i fort dhe i drejt per drejt sa cdo politkan ne bote duhet te mendohet mire per pergjegjesin qe mbart fjala e tyre sepse shume shpejt do te pesojne ndershkim moral por edhe ligjor. Me posht do te gjeni nje perktim te drejt per drejt te artikullit

 

A kishte nje strategji ne zyrat qendrore te Votuesve per Jasht europes? Lotet e lumturise dhe hedhja perpjet nga emocioni? Ne qofte se ju besuat  se Boris Johnson dhe Michael Grove, vota per te dale ishte nje moment Clirimi Kombetar, nje dite qe sipas fjales se Nigle Farage femijet tane mirenjohes do ta festojne me pushin kombetar.

 

Johnson dhe Gove i kane te gjithe arsyet per te festuar. Fushata e referendumit tregoje se te vetmit argument tani jane ne te te djathten. Me drejtuesin e parties Laburiste qe mungoje megjithese present dhe me Liberal Demokratet dhe the Gjelberit qe mezi i doli zeri , debate mbeti midis Davil Cameron dhe Geroge Osborne, duke mbrojtur arritjet, dhe te djathtet radikal, duke kerkuar shkaterrimin e arritjeve. Johnson dhe Grove paten fitore te lekundeshme por me potencialin qe te ndryshoje cdo aspect te jetes se kombit nga te drejtat e klases puntore tek mbrojtja e ambientit.

 

E megjithate ata shikonin gazetaret me future sikur te kishin pare nje arkivol dhe vajtuan Kryeministrin qe e shkaterruan. David Cameron ishte ‘trim dhe me parime’ theksoje Johnson. ‘ Nje Kryeminsiter i madh’ mermeriti Gove. Ashtu sikur Goneril dhe Regan qe konkuronin kush te ofronte komplimenta (qe ishin fallco) ngaj Lear, ata e mbuluan drejtuesin qe e shkaterruan me levdata hipokrite. Asnje nuk qan ne nje funeral, sidomos ata qe mezi kane pritur largimin e te vdekurit. Por une pash dicka pertej hipokrizise ne fytyrat e tyre te ngrira: friken e gazetareve qe ju jane zbuluar genjeshtrat.

 

Media nuk po ndershon veten e vet per rolin e saj, prandaj une po pres e po shprehem pa respektuar rradhen kur them se ne qofte se ju mendoni se te drejtoheni nga politikan professional eshte gje e keqe prisni deri sa gazetaria politike ta marri ne dore. Johnson dhe Gove jane gazetaret politikane me te keqinj qe mund te imagjinoni: specialist qe kane arritur deri ektu duke trajtuar jeten publike sin je loje. Tani do tju shpjegoje se si ebejne kete. Ata rrembejne vemendjen e medias duke nxjerre ne public nje supozim te madh por dramatic. Nje institucion po deshton? Mbylleni institucionin. Nje figure publike gabon? Pushojeni nga puna. Ata kalojne nga gazetaria ne politike, nderkohe qe veprojne sikur te mos jene ne politike. Kur perballen me burokracine ne Europe qe na dergon shume emigrant, ata thone pergjigja eshte e thjesht, si pergjigjet e medias gjithmone. Largohu. Tani. Dhe cdo gje do te behet mire.

 

Johnson dhe Gove mbartin me vete nje element te dyte te paskrupullt te gazetarise: refuzimin e pyetjeve te thjeshta praktike. Kurre me pare nuk ka ndodhur qe nje revolucion mbi pozicionin e Britanise ne bote, te jete propaganduar me kaq papergjegjshmeri. Fushata per tu Larguar nuk ka asnje planifikim. Dhe kjo nuk eshte sepse ka patur nje perdorim shume te shemtuar te ndryshimit midis grupit qe deshironte nje Britani me system me te mire social dhe komunitet em te forte per femijet e tyre nga njera ane dhe lideret e fushates qe thjesh e donin britanine menjan per te krijuar nje parajs taksash per perfitimin e tyre.

 

Gjitheve parashikueseve te kaosit qe po na rrethon tani Ju pergjigj si nje ekspert autoritar i paskrupullt qe e dinte se egzistenca e tij varej vetem nga mbyllja e gojes se ekperteve te vertet. Prandaj perse e jane te hidhte balte nepermjet medias, perse e paguan qofte edhe nje qindarka, ne qofte se ekpertet treguan qe cdo gje qe tha ishte nje e mosqene e stermadhe? Por me e keqja eshte se gazetare, editor dhe transmetues e dine qe audience e vete duam gallate, dhe jo ekspertize. Ne qofte s eme dyshoni, kontrolloni kur ka qene hera e fundit qe keni pare ne emisionin ‘ koha per pyetje’ ndonje ekspert qe dinte se per cfare po fliste.

 

Natyrisht, Michael Gove, ish gazetar ne Times, i pergjigjet mijra ekonomisteve qe e paralajmeruar se po merrte nje super rrezik me nje ironizim qe do ta ndjeki ne varr: ‘ njerzve te ketij kombi ju ka ardhur ne maje te hundes me ekspertet’. Kete ka thene per vite me rradhe.

 

Dhe ne qofte se ironizimi nuk funksionon, gazetari i keq i kthehet genjeshtres. Gazeta The Times e pushoje nga puna Johnson per shkak te genjeshtrave te tij nsaj lezueseve. Michael Howard e pushoje Johnson per shkak se johnson genjeu sy me sy. Por kua Johnson zihet ngusht, ai fajson te tjeret per theniet etij, sic bejne gjithmone gazetaret e pacipe. Por Johnson perdor metoden e fajsimit te te gjitheve qe guzojne te vendosin pikepyetje mbi fjalet e tij, ata jen genjeshtaret, ata nuk besohen sepse ashtu sic tha njehere ne menyren me te paskrupullt per nje personalitet te pa perfolur kurre te Autoritetit te Statistikave ne UK, ara jane ‘VEGLA’.

 

Fushata e Jasht ‘Leave ‘ ndoqi manovrat  e gazetarit te paskrupullt pike per pike. Ne fillim, doli me zgjidhjen e madhe dhe te tjesht : Jasht ‘Leave’. Pastaj i nevleftesoje te gjithe shqetesimet e ngritura me ‘Vendit i ka ardhur ne maje te hundes me ekspertet’. Pastaj, ashtu sikurse Johnson gazetari, genjyen.

 

Une nuk do te tregohem i edukuar me genjshtrat. Politikanet, duke perfshire edhe politikanet qe mbeshtete Qendrimin ne EU genjejne, ashtu si edhe pjesa tjeter e jona. Por qe nga Suez kjo eshte hera e pare qe fati i kombit eshte vendosur nga politikane qe me dijeni te plote genjuen drejt e ne fytyre t ekombit ne menyre me te paturpshme. Ata e siguruan elektoratin se sapo te fitojne do te marrin kursejne 350milion paound qe Brukseli i merr Britanise ne jave. Ata e dinin qe ishte nje genjeshter. Ata permtua se do te hidhnin 111billion paund ne mjeksi, ulnin TVSH dhe taksat e bashkive, rrisnin pensionet, permisonin sistemin e transportit dhe kompesonin mbeshtetjen qe EU i jep artit, shkences, fermereve dhe aonave te pazhvilluara. Ne momentin kur ekspertet thane se jo vetem qe nuk do te arrijme ti bejme keto qe ju pretendoni por do te gjendemi me nje deficit prej 40 Billion paund ne financat publike, promovuesit e Jasht e dinin se si ti kunderviheshin. Ne menyren sic e bente Johnson, thane se keta jene te korruptuar nga Bruksei dhe prandaj e mbrojne ate.

 

Tani kane fituar dhe rrejdhimisht mbetet e vertete shprehja e Kipling mbi demagoget e kohes se tij qe duket shume reale per Michael Gove, Boris Johnson dhe Nigel Farage.

 

I nuk e bej dot te germoje (per ar), nuk guzoje te plackis

Prandaj une genjej qe ti bej qejfin banditeve

Por tani te gjithe genjeshtrat e mia u provuan te paverteta

Dhe me duhet te perballem me viktimat e mia

Cfare histori mund te prallis tani

Midis rinise te acaruar dhe mashtuar nga une?

 

Ndarja e vertete ne Britani nuk eshte midis veriut dhe Londres, Skocise dhe Wales apo te vjeterve dhe te rinjve, por midis Johnson, Gove dhe Farage dhe votuesve qe ata mashtruan. Cfare historie dot e thone tani? Te enjten, ata fituan duke premtuar zvoglim te emigracionit. Te premten, Johnson dhe Eurosketiku Dan Hannan tha qe me shume mundesi numri i emigranteve nuk do te zvoglohet. Te enjten, ata premtuan qe ekonomia do te lulezoje. Por te premten, paundi ishte ne nivelin me te ulet ne 30 vjet duke i bere lexuesit Britanik qe ishin me pushime jasht Britanise, dhe qe e ndjene kete menjehere, te mos i besonin me ato qe lexonin neper gazeta. Te enjten ata premtuan 350 milion paund ekstra cdo jave per shendetesine. Te henen doli se nuk ka garanci per kete.

 

Ne qofte se dot e gjendej qofte edhe nje opozite gjysme e zonja do te kthente kundra ketyre mashtruesve te gjtihe forcat populiste qe u keqperdoren prej tyre.

Frika ne syte e tyre tregon se ata tashme e dine dhe presin e presin kete reagim.

Lexo gjithashtu

70 Vite Mbreterim i Mbretereshes Elizabeth II

Sipas faqes zyrtare te Mbreterise se Bashkuar, Mbreteresha eshte e para monarke britanike e cila …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.